Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1 2
41 találat

1953. szeptember 1. : Magyar tannyelvű tizenegyéves középiskola nyílik Galántán, Párkányban és Király-helmecen, s a komáromi, dunaszerdahelyi, füleki és érsekújvári gimnázium is átalakul tizenegyéves középiskolává, az előre jelzett 17 magyar tizenegyéves középiskola megnyitására azonban nem kerül sor. A magyar pedagógusképzés a pozsonyi Szlovák Egyetem megszűnő Pedagógiai Karáról átkerül a nyolcéves középiskola után végezhető - újonnan létrehozott -rozsnyói magyar pedagógiai iskolába, valamint a tizenegyéves középiskola után végezhető kétéves pozsonyi Felsőbb Pedagógiai Iskolába és a négyéves pozsonyi Pedagógiai Főiskolára.

1953. május 30. : A Nemzetgyűlés 41/1953. számmal törvényt fogad el a pénzreformról, ezzel egyidejűleg megszünteti az élelmiszerekre és az iparcikkekre vonatkozó jegyrendszert és szabadpiaci árakat, s bevezeti az egységes állami kiskereskedelmi árakat. A pénzreformra vonatkozó irányelvek értelmében minden személy legfeljebb 300 koronát válthat be 5:1 arányban, 300 korona felett a beváltási arány 50:1-hez. A megtakarításokat elértéktelenítő és a lakosság vásárlóerejét csökkentő pénzreform kapcsán - 1948 óta első ízben - országszerte tömegtüntetések zajlanak, a legnagyobbra Plzeňben kerül sor, ahol 20 ezren vonulnak az utcákra. Az Új Szó közlése szerint, miután a burzsoá nacionalisták „leleplezésével” lehetőség nyílt a magyar iskolahálózat kiépítésére, az Oktatásügyi Megbízotti Hivatal 17 tizenegyéves magyar középiskola megnyitását tervezi, a magyar tanárhiány miatt egyúttal jelentkezésre szólítja fel az iskolai szolgálatban nem levő magyar tanítókat.

1 2
41 találat