Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1 2
31 találat

1990. február 1. : A református egyház kassai országos lelkészkonferenciáján a jelenlévő lelkészek az elmúlt évtizedek visszaéléseire rámutatva javasolják a nem demokratikusan megválasztott egyházi tisztviselők visszahívását és az általános tisztújítás megtartását. Hasonló követeléseket fogalmaz meg a Zsinati Tanács másnapi ülése is. A Csemadok Fábry Zoltán Alapot létesít a csehszlovákiai magyar kultúra és szellemiség, a csehszlovákiai magyarságkutatás, valamint a művészeti és művelődési seregszemlék támogatása céljából. Az alap kezdő tőkéjét Fábry Zoltán hagyatéka képezi. Magyar Fiatalok Szövetségének létrehozására felszólító felhívás jelenik meg az Új Szóban. Az előkészítő bizottság szerint a január 26-i rendkívüli országos kongresszusán Fiatalok Szövetségévé átalakuló SZISZ névváltoztatása nem garancia a megújhodásra és a magyar fiatalok érdekképviseletére.

1984. május : Révész Bertalan, a nyitrai Pedagógiai Kar Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének docense az Irodalmi Szemlében közzétett tanulmányában többek között a magyar gimnáziumi osztályok számának csökkenésében, a magyar nyelvű pedagógusképzés felszámolásában és a szlovák iskolákba íratott magyar gyermekek számának növekedésében jelöli meg a magyar diplomások alacsony számának okait. Az íráshoz a folyóirat szerkesztősége szükségesnek tartja hozzáfűzni, hogy azt „hangsúlyeltolódásai miatt” nem tartja minden szempontból kielégítőnek.

1947. január : A református egyház Szervező Bizottságának határozata értelmében valamennyi református egyházmegyében megválasztják azok elöljáróit, s ezzel párhuzamosan választásokat tartanak az egyház Alkotmányozó Zsinatába is.

1 2
31 találat