Gyűjtemények

Folyóirattár

A somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet könyvtárában, a Bibliotheca Hungarica gyűjteményében található Szlovákiában kiadott magyar nyelvű sajtótermékek állománya.

CD gyűjtemény [Huntéka]

A CD-gyűjteményben megtalálhatók a szlovákiai magyar művészeti együttesek és szólisták kazettái, lemezei, CD-lemezei (Híd Vegyeskar Somorja, FIRESZ Kórus: Tégy, Uram, engem áldássá című a Fiatal Reformátusok Szövetsége által kiadott CD-lemeze, Zoboralja – Zsérei női vegyeskar stb.), enciklopédiák, lexikonok, szótárak digitális változatai (Magyarország vármegyéi és városai I-III., Pallas Nagy Lexikona, Szlovákiai magyar ki kicsoda 2005, Czuczor-Fogarasi: A magyar nyelv szótára, Pannon enciklopédia stb.). – A Bibliotheca Hungarica gyűjteményében megtalálható egyéb Szlovákiában kiadott magyar kisebbséget érintő CD-k.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Cd gyűjtemény

Szakdolgozatok [Huntéka]

A Bibliotheca Hungarica és az Etnológiai Központ gyűjteményét egyre nagyobb számban használják fel munkájukban a szlovákiai magyar művelődés történetét feldolgozó kutatók. Különböző témákhoz (irodalom, nemzetiségi kérdés, néprajz, helytörténet, sajtó stb.) nyújtott információkért cserébe a diákok az elkészült záródolgozatuk (BA-, MA-, PhDr-, PhD- stb. munka) egy példányát általában leadják az adott könyvtárban, amellyel további segítséget tudnak nyújtani a téma iránt érdeklődőknek. Így folyamatosan gyarapszik a két könyvtár záródolgozat-gyűjteménye, amelyben jelenleg mintegy 200 különböző feldolgozott téma áll a kutatók rendelkezésére. (felelős: Végh László, Liszka József)

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Szakdolgozatok

Videókazetták [Huntéka]

A videókazetta-gyűjtemény nagy részét a Duna Televízió által kiadott kazetták alkotják (Rendhagyó történelemóra, Hungaria Litterata 1-7., Magyar történelmi arcképcsarnok, Hej, hej helyesírás!).

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Videókazetták

Gramma Könyvtár [Huntéka]

A szlovákiai magyar nyelvészek egy részét tömörítő Gramma Nyelvi Iroda 2016-től a Fórum Kisebbségkutató Intézet részlege. Nyelvészeti szakkönyvtára a Bibliotheca Hungarica állományának részét képezi.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Gramma könyvtár

Csemadok Könyvtár [Huntéka]

A Csemadok Központi Irodája egykori könyvtárának 2000 kötetes gyűjteménye, amely értékes irodalomtörténeti és helytörténeti kiadványokat is tartalmaz.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Csemadok könyvtár

Koncsol László gyűjtemény [Huntéka]

Koncsol László (1936–) József Attila-díjas irodalomkritikus, esszéíró, hely- és művelődéstörténész, költő és pedagógus könyvgyűjteményének egy része 2021-ben került könyvtárunkhoz. A mintegy 789 kötetből álló könyvadomány válogatására, rendszerezésére és számítógépes feldolgozására 2022 második felében került sor. Ebből mintegy 230 kötet gazdagítja a szakkönyvtár törzsállományát, a többi kötet pedig a különgyűjteményi részben kapott helyet. A gyűjteményben a (cseh)szlovákiai magyar szépirodalom kötetei mellett a szlovák irodalom műfordításai, szlovákiai és magyarországi református egyháztörténettel foglalkozó kötetek, jelentős művelődéstörténeti, kultúrtörténeti és helytörténeti szakkönyvek, valamint a Koncsol László szerkesztette Csallóközi Kiskönyvtár című sorozat kötetei találhatóak.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Koncsol László gyűjtemény

Tőzsér Árpád gyűjtemény [Huntéka]

Tőzsér Árpád (1935–) költő, irodalomkritikus, esszéíró, szerkesztő 2018-ban adományozta magánkönyvtárának egy részét a Bibliotheca Hungaricának. A harminc doboznyi könyvadomány kiválogatása, rendszerezése és számítógépes feldolgozása a 2023-as év elejétől valósulhatott meg. Az állományunkba került értékes kötetek listáját az online katalógusunk segítségével immáron otthonról is átböngészhetik a szépirodalom, a fordításirodalom, az irodalomtörténet és -kritika iránt érdeklődők. A gyűjtemény különlegessége, hogy 157 darab dedikált és 28 darab jegyzetekkel ellátott kiadványt is tartalmaz. Munkatársaink esetenként a kötetekben található tanulmányokat, antológiákban található irodalmi alkotásokat is külön adatlappal látták el, így több mint 100 analitikai leírással is bővült online katalógusunk. Ezzel párhuzamosan könyvtárosaink Tőzsér Árpád folyamatosan bővülő személyi bibliográfiáját is kiegészítették, amely megtekinthető oldalunkon a Könyvtár menüpont alatt. A kötetek állománybavétele „Az emlékezetünk beköltözött pontos könyvekbe…” – különgyűjtemények feldolgozása a Bibliotheca Hungaricában c. nyertes projektünk keretében valósulhatott meg a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásának köszönhetően.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Tőzsér Árpád gyűjteménye

Tóth–Ozsvald gyűjtemény [Huntéka]

2022 első félévében Ozsvald Árpád (1932–2003) neves szlovákiai magyar költő, szerkesztő és műfordító hagyatékából származó kötetekkel és Tóth László (1949–) József Attila-díjas költő, író, szerkesztő és műfordító könyvtárának darabjait tartalmazó közös gyűjteménnyel bővült a Bibliotheca Hungarica állománya. A Tóth–Ozsvald gyűjteményként szereplő állomány főleg szlovákiai magyar vonatkozású szépirodalmi kiadványokat, cseh és szlovák irodalmi műveket, műfordításokat, értékes művelődéstörténeti szakkönyveket, valamint Ozsvald Árpádnak és Tóth Lászlónak dedikált köteteket tartalmaz.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Tóth–Ozsvald gyűjtemény

Arany A. László László hagyatéka

(1909–1967) Nyelvész, tanár, néprajzkutató. A gazdag levéltári anyag egy hányatott sorsú, sokoldalú tudós életútjáról, munkásságáról őriz felbecsülhetetlen értékű dokumentumokat: elsősorban a szlovák és magyar nyelvészet és nyelvjáráskutatás, szlovákiai magyar néprajz és népdalkutatás, Rozsnyó és vidéke helytörténeti témájához kapcsolódó kéziratokat, jegyzeteket, fényképeket és hangzóanyagokat. Külön említést érdemel az a képanyag, mely több száz, nagyon értékes zoboraljai szociofotót és néprajzi témájú fényképet, színes diapozitívot és fekete-fehér negatívot tartalmaz, illetve az Arany jogvédő tevékenységével és meghurcoltatásával kapcsolatos dokumentumok halmaza. A hagyatékban megtalálhatóak továbbá Arany féltestvére, Zagiba Ferenc, szlavista és zenetörténész munkásságához kapcsolódó dokumentumok is. A hagyaték a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásának köszönhetően került feldolgozásra.

Schleicher László hagyatéka

(1908 - 1999), Pozsony 20. századi zenei életének meghatározó alakja, pedagógus, dirigens, karvezető, aki zeneszerzőként kórusműveket, hangszeres műveket és egyházi műveket egyaránt írt. A hagyatékban Schleicher László pedagógiai és iskolatörténeti vonatkozású jegyzetei, kéziratai, illetve a két háború közti és a hontalanság éveit követően újraszerveződő magyar oktatásügy és kultúra témájában összegyűjtött iratanyagok találhatók. Ez az izgalmas hagyaték a Kultminor támogatásának köszönhetően immár rendezve várja a kutatókat a Fórum Intézet levéltárában.

Tóth Mihály publicista könyvhagyatéka [Huntéka]

Tóth Mihály (1932–2022) politikai újságíró halála után 2022 áprilisában került a Bibliotheca Hungaricába magánkönyvtárának egy jelentős része. A tizennyolc doboznyi könyvhagyaték kiválogatása, rendszerezése és számítógépes feldolgozása a 2023-as év második felében valósult meg. Az állományunkba került kötetek listáját a kutatók a könyvtár online katalógusában már otthonról is átböngészhetik. A 329 darab kötetből álló könyvhagyaték a történelemmel, a szlovákiai magyar szépirodalommal, a szlovákiai magyarok történelmével és művelődéstörténetével foglalkozókat érdekelheti. A kötetek állománybavétele „Az emlékezetünk beköltözött pontos könyvekbe…” – különgyűjtemények feldolgozása a Bibliotheca Hungaricában c. nyertes projektünk keretében valósulhatott meg a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásának köszönhetően.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Tóth Mihály hagyaték

Morvay Péter könyvhagyatéka [Huntéka]

Morvay Péter (1968–2020) újságíró, publicista. 1989-től publikált rendszeresen, többek között a Prágia Tükör szerkesztője volt. 2003 és 2014 között a pozsonyi SME napilapnál dolgozott, előbb a külpolitikai rovat tagjaként, majd kommentátorként. Rendszeresen jelentek meg írásai a csehországi és magyarországi sajtóban is. Utolsó éveiben a Denník N munkatársa volt. Könyvtárának egy értékes része 2020-ban került a Bibliotheca Hungaricába. A feldolgozott könyvhagyaték 324 kötetből áll, többségében a szlovákiai magyarok történelmével és a közép-európai politikai viszonyokkal foglalkozó szakkönyvek alkotják.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Morvay Péter hagyaték

Szabó Béla hagyatéka

Szabó Béla, eredeti nevén Meller Bernard (1906 - 1980), író, költő, újságíró. Noha pályája elején verseket írt, prózai műveivel vált ismertté. A publicisztikai műfajok mellett rövid prózát, regényt és drámát is írt. Ez a sokrétűség jellemzi írói hagyatékát is, mely 2004-ben került a Fórum Intézet levéltárába. A mintegy 15 doboznyi letéti anyagban külön csoportot képeznek a kéziratok és az azokhoz kapcsolódó jegyzetek, a levelezése és a személyes dokumentumok.

Fábry Zoltán hagyatéka

Fábry Zoltán (1897 - 1970) író, irodalomkritikus publicista Hagyatéka 95 levéltári dobozt tölt meg. Az anyag egy jelentős része Fábry irodalmi tevékenységével kapcsolatos kéziratokból, vázlatokból, jegyzetekből és újságcikkekből áll, másik részét a magánéletével kapcsolatos dokumentumok, levelek, fotók alkotják. A hagyaték különálló csoportját képezi Fábry Zoltán kiterjedt levelezése. A hagyatékban megtalálhatók még a Fábry életművével, tárgyi és szellemi hagyatékával kapcsolatos írásos dokumentumok is.

Ébert Tibor hagyatéka

Ébert Tibor (1926 - 2015) pozsonyi származású költő, író, esztéta, zeneművész. Hagyatéka 32 levéltári dobozban kapott elhelyezést a Fórum Intézet levéltárában. Az anyagban a szerző prózai, drámai, költői műveinek kéziratai és azok változatai mellett megtalálhatóak Ébert publicisztikai írásai, fordításai és levelezése is, melyekben az író megidézi szülővárosa szellemiségét, diákéveit, családi és baráti köreinek tagjait és más, jeles pozsonyi személyiségeket.

Arany A. László hagyatékának levéltári leltára

(1909–1967) Nyelvész, tanár, néprajzkutató. Arany Adalbert László hagyatéka összesen 25 levéltári dobozból áll. A személyes iratain, levelezésén kívül elsősorban a tudományos munkásságához (szlovák nyelvészet, nyelvjáráskutatás, magyar népdalkutatás, nyelvészet, irodalom stb.) kapcsolódó anyagok találhatók meg benne. A kutatók rendelkezésére áll a közel húsz fiók feldolgozatlan cédulajegyzet, illetve a filmnegatívum és diapozitív gyűjtemény. (összeállította: Végh László)

Dobos László könyvhagyatéka [Huntéka]

(1930–2014) Író, szerkesztő, politikus. Hagyatékának egy része található meg nálunk, amelyet főleg történelmi, politikai és kisebbségekkel foglalkozó kiadványok alkotnak.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Dobos László hagyaték

Gyönyör József iratai

(1920–2003) Jogász, jogtörténész, politikus, közíró. A hátrahagyott iratai összesen 63 levéltári dobozban állnak rendelkezésre. Megtalálhatjuk benne a nagy mennyiségű kéziratait (14 doboz), továbbá levelezését, jegyzeteit, feljegyzéseit, kutatásai forrásanyagait, népszámlálási adatait stb., valamint a besztercebányai Kerületi Nemzeti Bizottság iratainak egy részét is.

Győry Dezső hagyatéka

(1900–1974) Költő, író, újságíró. Győry Dezső hagyatéka öt levéltári dobozból áll. Ezekben elsősorban olyan újságok találhatók, amelyekben megjelentek versei, illetve a róla írt cikkek, ezen kívül a kutatóknak rendelkezésére áll egy doboznyi fényképanyag Győry Dezső családi és más fényképeivel, illetve Bartók Bélané Pásztory Ditta és családja fotóalbuma is.

Jakab István könyvhagyatéka [Huntéka]

(1928–2013) Nyelvész, szakíró, egyetemi oktató. Jakab István könyvhagyatéka értékes nyelvészeti szakkönyveket, tanulmányköteteket és helytörténeti kiadványokat tartalmaz.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Jakab István hagyaték

Szabó Rezső iratai

(1929–2018) Jogász, politikus, publicista. Az 1950–60-as években a Csemadok vezető tisztségviselője, 1990-től parlamenti képviselő, az Együttélés alelnöke. Iratgyűjteménye húsz levéltári dobozból áll, amely tartalmazza az 1960-as évek végén született legfontosabb nemzetiség-politikai dokumentumokat, az 1990-es évek nemzetiségi törvényjavaslatait, számos elemzést, háttéranyagot és a különböző tisztségei során összegyűjtött dokumentumokat.

Szalatnai Rezső könyvhagyatéka [Huntéka]

(1904–1977) Tanár, kritikus, irodalomtörténész. A különgyűjteményben található könyvhagyaték egy része már 2003-ban került könyvtárunkba, a fennmaradó rész pedig 2017-ben. A feldolgozott kötetek a magyar szépirodalom, a kisebbségi irodalom, a kisebbségtörténet, illetve a történelem szempontjából fontos alkotások. Jelentős a dedikált kiadványok száma.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Szalatnai Rezső hagyaték

Szalatnai Rezső hagyatéka

(1904–1977) Tanár, kritikus, irodalomtörténész. A Fórum Kisebbségkutató Intézet Szalatnai Rezső hagyatékának csak egy részét birtokolja - a közel kilenc doboznyi anyag elsősorban az általa összegyűjtött újságokból és folyóiratokból áll, illetve megtalálható itt a fényképarchívumának egy része is.

Id. Tuba Lajos könyvhagyatéka [Huntéka]

(1926–2002) Református lelkész, helytörténész. Id. Tuba Lajos halála után került a Bibliotheca Hungaricába helytörténeti szempontból jelentős könyvhagyatéka, amely elsősorban Komárom és környékére vonatkozó értékes helytörténeti kiadványokat tartalmaz.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Id. Tuba Lajos hagyaték

Turczel Lajos hagyatéka

(1917–2007) Irodalomtörténész, a csehszlovákiai magyar irodalom kutatója. Turcel Lajos hagyatéka összesen 34 levéltári dobozból áll. A kutatók számára rendelkezésre áll terjedelmes levelezése (12 doboz), továbbá kéziratai, jegyzetei, illetve újságok, folyóiratok gyűjteménye.

Ungváry Ferenc hagyatéka

(1892–1984) Színész, rendező, hangjáték-szerző, rádióbemondó, műfordító. Ungváry Ferenc hagyatéka összesen tizenöt levéltári dobozból áll – az írásai és levelezésén kívül fényképek, kották, kritikák, színháztörténelmi anyag és lemezgyűjteménye is megtalálható itt.

Varga Sándor iratai

(*1942) Levéltáros, tudományos kutató, történész. 1968–70 között a Csemadok vezető tisztségviselője volt és munkásságának ekkori korszakát dokumentáló tíz levéltári doboznyi rendezett iratanyagát a Bibliotheca Hungaricának adományozta.

Vigh Károly könyvhagyatéka [Huntéka]

(1918–2013) Történész. A magyar történészek közül elsőként kutatta a második világháború hatásait a magyar–szlovák kapcsolatokra. A 2016-ban hozzánk került könyvgyűjtemény magyar történelemmel és a kisebbségek történetével kapcsolatos köteteket tartalmaz.

Huntéka -> Összetett keresés -> 1.sor: jobb kiválasztó lista: Gyűjtemény -> bal kiválasztó lista: Vigh Károly hagyaték

Képzőművészeti katalógusok

A könyvtár gyűjteményében találhatók képzőművészeti kiállításokról szóló katalógusok (pl. Duna Menti Múzeum, Csallóközi Múzeum, Kortárs Magyar Galéria, Nógrádi Galéria stb.).

Kisnyomtatványok

A könyvtár gyűjteményében találhatók színházak műsorfüzetei, meghívók és értesítők különböző kulturális eseményekről (pl. Dunamenti Tavasz, Gombaszög Országos Dal- és Táncünnepély, Zselízi Országos Népművészeti Fesztivál, Czuczor Gergely-napok, Kazinczy Nyelvművelő Napok, Kodály-napok, Tavaszi szél vizet áraszt, Jókai-napok, Vámbéry Polgári Társulás rendezvényei stb.). A feldolgozott kisnyomtatványok száma eléri a 6144 darabot.

Naptárak

(Cseh)szlovákiai magyar napilapok, folyóiratok által kiadott naptárak gyűjteménye.

Plakátok

A Bibliotheca Hungarica plakátgyűjteménye felöleli a szlovákiai magyarság szellemi-művészeti életével kapcsolatos dokumentumokat.

Néprajzi adattár

Az adattár egyrészt kéziratos, jórészt közöletlen néprajzi gyűjtésekből, részben archív fotókból, egyedi aprónyomtatványokból áll Dél-Szlovákia magyaroklakta területéről. Másrészt benne foglaltatik a (Cseh)Szlovákiai Magyar Néprajzi Társaság 1989–1999 közötti tevékenységének teljes dokumentációja (levelezés, jegyzőkönyvek, programok stb.). A gyűjtemény 1535 beleltározott tételben mintegy 35 ezer lapnyi szöveget tartalmaz (2010.12.31-i állapot). Felelős: L. Juhász Ilona