Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1 2
46 találat

1977 folyamán : A nyitrai Pedagógiai Kar magyar tagozatának fokozatos felszámolásával megkezdődik a magyar nyelvű pedagógusképzés leépítése. (A korábban megszokott közel százról huszonegyre csökken a magyar tagozatra felvett elsőéves hallgatók száma.) Erőteljesen csökkentik a pozsonyi Szlovák Pedagógiai Kiadó magyar szerkesztőségének gondozásában megjelenő magyar nyelvű tankönyvek számát, aminek következtében minden magyar tanítási nyelvű iskolában tankönyvhiány lép fel. A pozsonyi Madách Könyv- és Lapkiadó Szabó Béla két regényének, A menyasszonynak és A család kedvencének együttes újrakiadásával útjára indítja Csehszlovákiai Magyar Írók című könyvsorozatát. Ugyancsak a Madách Könyv- és Lapkiadó kiadásában megjelenik Duba Gyula Ívnak a csukák című regényes falurajza. A dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum Spravodaj múzea - Múzeumi Híradó címmel - kezdetben negyedévenként, majd 1984-től évente egyszer megjelenő -kétnyelvű kiadványsorozat megjelentetésébe kezd. Felelős szerkesztője Mag Gyula. Bábi Tibort Csanda Sándor váltja fel a Szlovák Írók Szövetsége Magyar Szekciójának titkári tisztségében.

1977. szeptember 14-16. : Gustáv Husák vezetésével - 1968 óta első ízben - csehszlovák párt- és kormányküldöttség látogat Magyarországra. A látogatás zárónapján Lubomír Štrougal csehszlovák és Lázár György magyar miniszterelnök szerződést ír alá a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer megvalósításáról és üzemeltetéséről, amely 1991-re irányozza elő a beruházás befejezését. A tanácskozásról kiadott közös közleményből a csehszlovák elutasítás miatt ismét kimaradnak a nemzetiségek összekötő kapocs és hídszerepére utaló kitételek. Puja Frigyes és Bohuslav Chňnoupek külügyminiszterek- ugyancsak a látogatás zárónapján - aláírják az ún. kultúrcentrum-egyezményt, amely lehetővé teszi a prágai Magyar Kulturális Központ és a budapesti Csehszlovák Kulturális és Információs Központ fiókintézményeinek létrehozását.

1 2
46 találat