Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1949. október 12.

Noha a prágai pártvezetés a Dél-akciót hivatalosan nem hagyta jóvá, a szlovák hatóságok a Somorjai járásból kijelölt családokat (számuk a különböző források szerint 26-38 között mozog) útnak indítják Csehország felé. A transzportot azonban a cseh hatóságok nem hajlandók átvenni, ezért azt a Nyitranovák melletti internálótáborba irányítják. (A deportáltak egy része megszökik, másokat a közeli állami birtokokon és erdőgazdaságokban helyeznek el.)

Szkladán Ágoston prágai magyar követ Viliam Široký miniszterelnök-helyettesnél és Rudolf Slánský pártfőtitkárnál tiltakozik a magyar lakosság újabb kitelepítése miatt.

Hibát talált?

Üzenőfal