Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1945. október 30.

Az Ideiglenes Nemzetgyűlés ülésén Zdeněk Fierlinger miniszterelnök a kormányprogramot ismertetve bejelenti, hogy kormánya a magyar kisebbségnek egy lakosságcsere keretében történő kitelepítését fogja szorgalmazni. Štefan Bašťo-vanský, az SZLKP főtitkára pártja támogatásáról biztosítja a kassai kormányprogramban megfogalmazott elvet, hogy „a felújított Csehszlovák Köztársaság szláv állam legyen, tehát megszabaduljon irredenta német és magyar kisebbségétől”.

A magyar kormány a SZEB-hez intézett szóbeli jegyzékében tiltakozik a szlovákiai magyar férfiak csehországi deportálása ellen, s kéri a SZEB-et, hogy járjon közben a csehszlovák kormánynál a deportáltak hazaengedése és a deportálások leállítása érdekében.

Hibát talált?

Üzenőfal