Repertóriumok - Az Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma

Katolikus társadalmi, világnézeti és kritikai folyóirat. Az első kisebbségi korszak egyik legfontosabb, tudományos igényű társadalmi-kritikai folyóirata. A csehszlovákiai magyar egyetemisták ifjúsági csoportjai, a Prohászka Ottokár Körök Szövetsége neokatolikus szellemiségű orgánumaként alakult.
1932–1941 között Kassán, majd 1944-ig Budapesten jelent meg. A lap első szerkesztője Rády Elemér volt, majd 1935 őszétől a szerkesztést Sinkó Ferenc vette át, végül 1939-től András Károly kezébe került, egészen a megszűnésig. A repertórium a folyóirat cikkeinek bibliográfiai leírását tartalmazza tárgyszavazva. (összeállította: Roncz Melinda és Sebő Bugár Beáta)

1 2
40 találat

Kérdések vonalán.: 10. évf. 1941. október – 10. (102.) sz., 275–280. p. Benne: Örömmel hámoztuk ki. [Az erdélyi Hitel új számáról.] Eltűntek a „méltóságosok” a szegedi egyetemről. Hisszük, hogy megbukott… [Keresztény kereskedőréteg, strohmannok…] Nem kenyerünk a felekezetieskedés… [Hozzászólás Isaák Imre Felvidéki magyar című cikkéhez.] Végleg elveszettnek. [A „keresztény” színház– és filmkritikáról.] Itt a súlyos bizonyíték. [Kritikai írás a velencei filmverseny kritikájáról.] A készülő népművelési törvény. Ismét megjelentek. [Az új magyar könyvtermés kritikája.] A primadonnát etetni tilos!: 10. évf. 1941. október – 10. (102.) sz., 275–280. p. Benne: Örömmel hámoztuk ki. [Az erdélyi Hitel új számáról.] Eltűntek a „méltóságosok” a szegedi egyetemről. Hisszük, hogy megbukott… [Keresztény kereskedőréteg, strohmannok…] Nem kenyerünk a felekezetieskedés… [Hozzászólás Isaák Imre Felvidéki magyar című cikkéhez.] Végleg elveszettnek. [A „keresztény” színház– és filmkritikáról.] Itt a súlyos bizonyíték. [Kritikai írás a velencei filmverseny kritikájáról.] A készülő népművelési törvény. Ismét megjelentek. [Az új magyar könyvtermés kritikája.] A primadonnát etetni tilos!: 10. évf. 1941. október – 10. (102.) sz., 275–280. p. Benne: Örömmel hámoztuk ki. [Az erdélyi Hitel új számáról.] Eltűntek a „méltóságosok” a szegedi egyetemről. Hisszük, hogy megbukott… [Keresztény kereskedőréteg, strohmannok…] Nem kenyerünk a felekezetieskedés… [Hozzászólás Isaák Imre Felvidéki magyar című cikkéhez.] Végleg elveszettnek. [A „keresztény” színház– és filmkritikáról.] Itt a súlyos bizonyíték. [Kritikai írás a velencei filmverseny kritikájáról.] A készülő népművelési törvény. Ismét megjelentek. [Az új magyar könyvtermés kritikája.] A primadonnát etetni tilos!

Részletek

Kérdések vonalán.: 10. évf. 1941. július – 7. (100.) sz., 195–201. p. Benne: Beszorítják az embert. [Néhány gondolat a légoltalmi tanfolyam kapcsán.] [A felvidéki kisemberek méltatása.] Zenei szempontból. [Kritika a magyar rádió műsorpolitikájáról.] Lomtárba kerültek. [A szociális problémák témájának hiánya az irodalomban.] Nyári munkát vállalt. [Falukutatásról és hagyománygyűjtésről.] Tollat ragadnak. [Kritika a tollat ragadó színészekről.] Ezúttal a vonatfülkében találkoztunk. [Társadalmi érintkezésről.] Bukovinai székelyek tértek haza… Szomorú látvány volt. [Délvidéki írók budapesti bemutatkozása.]: 10. évf. 1941. július – 7. (100.) sz., 195–201. p. Benne: Beszorítják az embert. [Néhány gondolat a légoltalmi tanfolyam kapcsán.] [A felvidéki kisemberek méltatása.] Zenei szempontból. [Kritika a magyar rádió műsorpolitikájáról.] Lomtárba kerültek. [A szociális problémák témájának hiánya az irodalomban.] Nyári munkát vállalt. [Falukutatásról és hagyománygyűjtésről.] Tollat ragadnak. [Kritika a tollat ragadó színészekről.] Ezúttal a vonatfülkében találkoztunk. [Társadalmi érintkezésről.] Bukovinai székelyek tértek haza… Szomorú látvány volt. [Délvidéki írók budapesti bemutatkozása.]: 10. évf. 1941. július – 7. (100.) sz., 195–201. p. Benne: Beszorítják az embert. [Néhány gondolat a légoltalmi tanfolyam kapcsán.] [A felvidéki kisemberek méltatása.] Zenei szempontból. [Kritika a magyar rádió műsorpolitikájáról.] Lomtárba kerültek. [A szociális problémák témájának hiánya az irodalomban.] Nyári munkát vállalt. [Falukutatásról és hagyománygyűjtésről.] Tollat ragadnak. [Kritika a tollat ragadó színészekről.] Ezúttal a vonatfülkében találkoztunk. [Társadalmi érintkezésről.] Bukovinai székelyek tértek haza… Szomorú látvány volt. [Délvidéki írók budapesti bemutatkozása.]

Kérdések vonalán.: 9. évf. 1940. december – 12. (93.) sz., 339–346. p. Benne: Vass László: A csángók visszatelepítéséről. András Károly: A revolveres ponyvát szidták. Erdély tiltakozik. Ismét ütnek egyet. [A „felvidéki szellem” és az „erdélyi gondolat” Erdély visszatérte kapcsán.] A zágrábi magyar főiskolás ifjúság. Csalódtak bennünk, csalódtak a visszatért felvidékiekben.: 9. évf. 1940. december – 12. (93.) sz., 339–346. p. Benne: Vass László: A csángók visszatelepítéséről. András Károly: A revolveres ponyvát szidták. Erdély tiltakozik. Ismét ütnek egyet. [A „felvidéki szellem” és az „erdélyi gondolat” Erdély visszatérte kapcsán.] A zágrábi magyar főiskolás ifjúság. Csalódtak bennünk, csalódtak a visszatért felvidékiekben.: 9. évf. 1940. december – 12. (93.) sz., 339–346. p. Benne: Vass László: A csángók visszatelepítéséről. András Károly: A revolveres ponyvát szidták. Erdély tiltakozik. Ismét ütnek egyet. [A „felvidéki szellem” és az „erdélyi gondolat” Erdély visszatérte kapcsán.] A zágrábi magyar főiskolás ifjúság. Csalódtak bennünk, csalódtak a visszatért felvidékiekben.

Kérdések vonalán.: 8. évf. 1939. október – 10. (80.) sz., 325–332. p. Benne: Pfeiffer Miklós: A lengyel tragédiához. Az ifjúság szava – a boldogabb Magyarország szava. A kultúrmunka. Szociális helyzetjelentés. Megint a kisember látja kárát… Ne vegyétek ki a paraszt kezéből a könyvet! Egy új pakli pasziánsz–kártya, avagy: mit nevezünk nemzeti tragédiának? Beszédes számok a multból. A közigazgatás ne bénítsa meg a kultúrmunkát!: 8. évf. 1939. október – 10. (80.) sz., 325–332. p. Benne: Pfeiffer Miklós: A lengyel tragédiához. Az ifjúság szava – a boldogabb Magyarország szava. A kultúrmunka. Szociális helyzetjelentés. Megint a kisember látja kárát… Ne vegyétek ki a paraszt kezéből a könyvet! Egy új pakli pasziánsz–kártya, avagy: mit nevezünk nemzeti tragédiának? Beszédes számok a multból. A közigazgatás ne bénítsa meg a kultúrmunkát!: 8. évf. 1939. október – 10. (80.) sz., 325–332. p. Benne: Pfeiffer Miklós: A lengyel tragédiához. Az ifjúság szava – a boldogabb Magyarország szava. A kultúrmunka. Szociális helyzetjelentés. Megint a kisember látja kárát… Ne vegyétek ki a paraszt kezéből a könyvet! Egy új pakli pasziánsz–kártya, avagy: mit nevezünk nemzeti tragédiának? Beszédes számok a multból. A közigazgatás ne bénítsa meg a kultúrmunkát!

Kérdések vonalán.: 8. évf. 1939. május–június – 5–6. (75–76.) sz., 277–284. p. Benne: Ad vocem: Felvidék. „Kiemelkedő jellemvonásunk”. Rákóczi lábnyomait. [Az idegenforgalom élénkülése a Felvidéken.] Közlekedési akadály. [Szlovák nemzetkép.] Egy anyaországi tanártól. [Kritika az anyaországi nevelési elvekről.] P. G.: A csonkaországi felbuzdúlók címére. A szociális gondolkodás. [Anyaországi és felvidéki különbségek a társadalmi érintkezésben.] Az uborkafa. Szimbólum a pozsonyi dóm tetején. Hubik István: Búcsú az egyetemtől. [Egy diák kesergése a pesti fogadtatásról.]: 8. évf. 1939. május–június – 5–6. (75–76.) sz., 277–284. p. Benne: Ad vocem: Felvidék. „Kiemelkedő jellemvonásunk”. Rákóczi lábnyomait. [Az idegenforgalom élénkülése a Felvidéken.] Közlekedési akadály. [Szlovák nemzetkép.] Egy anyaországi tanártól. [Kritika az anyaországi nevelési elvekről.] P. G.: A csonkaországi felbuzdúlók címére. A szociális gondolkodás. [Anyaországi és felvidéki különbségek a társadalmi érintkezésben.] Az uborkafa. Szimbólum a pozsonyi dóm tetején. Hubik István: Búcsú az egyetemtől. [Egy diák kesergése a pesti fogadtatásról.]: 8. évf. 1939. május–június – 5–6. (75–76.) sz., 277–284. p. Benne: Ad vocem: Felvidék. „Kiemelkedő jellemvonásunk”. Rákóczi lábnyomait. [Az idegenforgalom élénkülése a Felvidéken.] Közlekedési akadály. [Szlovák nemzetkép.] Egy anyaországi tanártól. [Kritika az anyaországi nevelési elvekről.] P. G.: A csonkaországi felbuzdúlók címére. A szociális gondolkodás. [Anyaországi és felvidéki különbségek a társadalmi érintkezésben.] Az uborkafa. Szimbólum a pozsonyi dóm tetején. Hubik István: Búcsú az egyetemtől. [Egy diák kesergése a pesti fogadtatásról.]

1 2
40 találat