Repertóriumok - Az Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma

Katolikus társadalmi, világnézeti és kritikai folyóirat. Az első kisebbségi korszak egyik legfontosabb, tudományos igényű társadalmi-kritikai folyóirata. A csehszlovákiai magyar egyetemisták ifjúsági csoportjai, a Prohászka Ottokár Körök Szövetsége neokatolikus szellemiségű orgánumaként alakult.
1932–1941 között Kassán, majd 1944-ig Budapesten jelent meg. A lap első szerkesztője Rády Elemér volt, majd 1935 őszétől a szerkesztést Sinkó Ferenc vette át, végül 1939-től András Károly kezébe került, egészen a megszűnésig. A repertórium a folyóirat cikkeinek bibliográfiai leírását tartalmazza tárgyszavazva. (összeállította: Roncz Melinda és Sebő Bugár Beáta)

1 2
44 találat

Kérdések vonalán.: 1. évf. 1942. október – 7. sz., 221–223. p. Benne: Sinkó Ferenc: Vita Zilahy adományáról. Az ifjúsági mozgalmak csődjéről is szó esett a katolikus sajtóban A városmajor plébánosától hallottuk… Csak helyeselni tudjuk, hogy a Hivatásszervezet ankétot hívott össze. A magyar nő háborús szerepéről ír egy helyen Prohászka Ottokár. Tanulmányt írt a Katolikus Szemle legutóbbi számában egy piarista tanár. A harmincadik a címe annak a filmnek… Ha már itt tartunk, jegyezzük meg, hogy a magyar kritika hogyan kommentálta az Emberek a havason című magyar filmet. Családmentés–nemzetmentés jelszóval jöt össze a Katolikus Nagygyűlés.: 1. évf. 1942. október – 7. sz., 221–223. p. Benne: Sinkó Ferenc: Vita Zilahy adományáról. Az ifjúsági mozgalmak csődjéről is szó esett a katolikus sajtóban A városmajor plébánosától hallottuk… Csak helyeselni tudjuk, hogy a Hivatásszervezet ankétot hívott össze. A magyar nő háborús szerepéről ír egy helyen Prohászka Ottokár. Tanulmányt írt a Katolikus Szemle legutóbbi számában egy piarista tanár. A harmincadik a címe annak a filmnek… Ha már itt tartunk, jegyezzük meg, hogy a magyar kritika hogyan kommentálta az Emberek a havason című magyar filmet. Családmentés–nemzetmentés jelszóval jöt össze a Katolikus Nagygyűlés.: 1. évf. 1942. október – 7. sz., 221–223. p. Benne: Sinkó Ferenc: Vita Zilahy adományáról. Az ifjúsági mozgalmak csődjéről is szó esett a katolikus sajtóban A városmajor plébánosától hallottuk… Csak helyeselni tudjuk, hogy a Hivatásszervezet ankétot hívott össze. A magyar nő háborús szerepéről ír egy helyen Prohászka Ottokár. Tanulmányt írt a Katolikus Szemle legutóbbi számában egy piarista tanár. A harmincadik a címe annak a filmnek… Ha már itt tartunk, jegyezzük meg, hogy a magyar kritika hogyan kommentálta az Emberek a havason című magyar filmet. Családmentés–nemzetmentés jelszóval jöt össze a Katolikus Nagygyűlés.

Részletek

KategóriaAz Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma
Címkeifjúság / rövidhír / szemelvény / filmművészet / vita / mozgalmak / nők / háború / Katolikus Nagygyűlés
FejezetKérdések vonalán rovat
TelepülésIfjúságfalva [Dedina Mládeže] / Vitanova [Vitanová]
Kiadás éve1942
Rövid URL
ID511005
Módosítás dátuma2021. február 23.

Kérdések vonalán.: 1. évf. 1942. szept. – 6. sz., 188–189. p. Benne: Honvédeink kint a fronton kemény tél elé néznek…. Néha az alvilág legkegyetlenebb eszközeivel készítenek ki minálunk embereket. A pettyes kisasszonyokról írt színdarabot Endrődi Béla. Októberben a Katolikus Akció megrendezi a szokásos katolikus nagygyűlést. Kritikusaink az írók és kritikusok érzékenységéről vitatkoznak… A legérdekedebb könyvek közé tartozik Makkai János Urambátyám országa című könyve. A kritikusok vitatkozásánál sokkal komolyabb probléma számunkra a marakodás.: 1. évf. 1942. szept. – 6. sz., 188–189. p. Benne: Honvédeink kint a fronton kemény tél elé néznek…. Néha az alvilág legkegyetlenebb eszközeivel készítenek ki minálunk embereket. A pettyes kisasszonyokról írt színdarabot Endrődi Béla. Októberben a Katolikus Akció megrendezi a szokásos katolikus nagygyűlést. Kritikusaink az írók és kritikusok érzékenységéről vitatkoznak… A legérdekedebb könyvek közé tartozik Makkai János Urambátyám országa című könyve. A kritikusok vitatkozásánál sokkal komolyabb probléma számunkra a marakodás.: 1. évf. 1942. szept. – 6. sz., 188–189. p. Benne: Honvédeink kint a fronton kemény tél elé néznek…. Néha az alvilág legkegyetlenebb eszközeivel készítenek ki minálunk embereket. A pettyes kisasszonyokról írt színdarabot Endrődi Béla. Októberben a Katolikus Akció megrendezi a szokásos katolikus nagygyűlést. Kritikusaink az írók és kritikusok érzékenységéről vitatkoznak… A legérdekedebb könyvek közé tartozik Makkai János Urambátyám országa című könyve. A kritikusok vitatkozásánál sokkal komolyabb probléma számunkra a marakodás.

Részletek

KategóriaAz Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma
Címkesajtó / könyvismertető / Katolikus Akció / irodalom / front / Katolikus Nagygyűlés
FejezetKérdések vonalán rovat
Kiadás éve1942
Rövid URL
ID510987
Módosítás dátuma2021. február 23.

Kérdések vonalán.: 1. évf. 1942. június – 3. sz., 94–95. p. Benne: Érdeklődéssel figyeljük azt a mozgalmat… Irigyeljük az Új Idők angyali nyugalmát… A színművészeti kamara kijelentette… Azt hittük, hogy a tavaszi hónapok előkészítő vitája után az idei könyvnap szakít a multtal. Nevet változtatnak az idegen nevű mozik. Az üzleti trükkök közt nem utolsó helyen áll a Franklin Társulat. A nemzet olyan lesz, mint amilyennek a tanítói rend neveli. Építőművészeti kiállítást is rendeztek a kolozsvári Művészeti Hetek keretében. A halálos tavasz ismét megjelent. A Gazette de Lausanne–ban lapozgatva érdekes cikkre bukkantunk.: 1. évf. 1942. június – 3. sz., 94–95. p. Benne: Érdeklődéssel figyeljük azt a mozgalmat… Irigyeljük az Új Idők angyali nyugalmát… A színművészeti kamara kijelentette… Azt hittük, hogy a tavaszi hónapok előkészítő vitája után az idei könyvnap szakít a multtal. Nevet változtatnak az idegen nevű mozik. Az üzleti trükkök közt nem utolsó helyen áll a Franklin Társulat. A nemzet olyan lesz, mint amilyennek a tanítói rend neveli. Építőművészeti kiállítást is rendeztek a kolozsvári Művészeti Hetek keretében. A halálos tavasz ismét megjelent. A Gazette de Lausanne–ban lapozgatva érdekes cikkre bukkantunk.: 1. évf. 1942. június – 3. sz., 94–95. p. Benne: Érdeklődéssel figyeljük azt a mozgalmat… Irigyeljük az Új Idők angyali nyugalmát… A színművészeti kamara kijelentette… Azt hittük, hogy a tavaszi hónapok előkészítő vitája után az idei könyvnap szakít a multtal. Nevet változtatnak az idegen nevű mozik. Az üzleti trükkök közt nem utolsó helyen áll a Franklin Társulat. A nemzet olyan lesz, mint amilyennek a tanítói rend neveli. Építőművészeti kiállítást is rendeztek a kolozsvári Művészeti Hetek keretében. A halálos tavasz ismét megjelent. A Gazette de Lausanne–ban lapozgatva érdekes cikkre bukkantunk.

Részletek

KategóriaAz Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma
Címkerövidhír
FejezetKérdések vonalán rovat
Kiadás éve1942
Rövid URL
ID510933
Módosítás dátuma2021. február 23.

Kérdések vonalán.: 1. évf. 1942. április – 1. sz., 28–30. p. Benne: Tömörkény István szegedi sírja fölött… Kőrösi Csoma Sándor száz éve halt meg. Őrségi szerepet jelöl ki a magyar szellem legfőbb feladatául Tamási Áron. Aggasztó tünetek mutatkoznak. Az érem másik oldala sem vigasztaló. Megszívlelendő tanulságai is vannak annak a vitának, amely a különböző szellemi, világnézeti és politikai táborok közt folyik nálunk. Van–e halandó, aki bírta figyelemmel a szerzői matinéknak tömegét. Ide kívánkozik a könyvrovatból Ortutay Gyula: A magyar népművészet c. könyve. Könnyedén suhan el közvéleményünk biztos kérdések fölött.: 1. évf. 1942. április – 1. sz., 28–30. p. Benne: Tömörkény István szegedi sírja fölött… Kőrösi Csoma Sándor száz éve halt meg. Őrségi szerepet jelöl ki a magyar szellem legfőbb feladatául Tamási Áron. Aggasztó tünetek mutatkoznak. Az érem másik oldala sem vigasztaló. Megszívlelendő tanulságai is vannak annak a vitának, amely a különböző szellemi, világnézeti és politikai táborok közt folyik nálunk. Van–e halandó, aki bírta figyelemmel a szerzői matinéknak tömegét. Ide kívánkozik a könyvrovatból Ortutay Gyula: A magyar népművészet c. könyve. Könnyedén suhan el közvéleményünk biztos kérdések fölött.: 1. évf. 1942. április – 1. sz., 28–30. p. Benne: Tömörkény István szegedi sírja fölött… Kőrösi Csoma Sándor száz éve halt meg. Őrségi szerepet jelöl ki a magyar szellem legfőbb feladatául Tamási Áron. Aggasztó tünetek mutatkoznak. Az érem másik oldala sem vigasztaló. Megszívlelendő tanulságai is vannak annak a vitának, amely a különböző szellemi, világnézeti és politikai táborok közt folyik nálunk. Van–e halandó, aki bírta figyelemmel a szerzői matinéknak tömegét. Ide kívánkozik a könyvrovatból Ortutay Gyula: A magyar népművészet c. könyve. Könnyedén suhan el közvéleményünk biztos kérdések fölött.

Részletek

KategóriaAz Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma
Címkerövidhír / irodalom
FejezetKérdések vonalán rovat
Kiadás éve1942
Rövid URL
ID510892
Módosítás dátuma2021. február 23.

1 2
44 találat