Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1991. július 10.

Az SZNT törvényt hoz a második világháború után a Szovjetunióba hurcoltak kártalanításáról. A törvénytervezet vitája során elutasítják Agárdy Gábor indítványát, hogy a törvény ne csak a Szovjetunióba hurcoltakat kártalanítsa, hanem mindenkit, akit valamilyen oknál fogva munkatáborokba hurcoltak.

Duray Miklós, az Együttélés elnöke a bősi erőmű ellen tüntető természetvédőkhöz intézett üzenetében tiltakozó akciójuk folytatására buzdítja őket.

Hibát talált?

Üzenőfal