Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1991. december 2.

Az SZNT alkotmánytörvényt fogad el a kassai székhelyű szlovák alkotmánybíróság létrehozásáról. Az SZNT ülésén leteszi a képviselői esküt a mandátumáról lemondott Mikuláš Hirjak helyére lépő Hornyák János (MKDM).

Ján Čarnogurský szlovák miniszterelnök Budapesten Mádl Ferenc tárca nélküli miniszterrel tárgyal a bősi vízi erőmű további sorsáról. Megegyezés születik egy közös, az Európai Közösség szakértőivel kiegészítendő bizottság felállításáról, a szlovák fél azonban nem vállalja, hogy a bizottság működési idejére ideiglenesen felfüggessze a vízlépcsőn folyó munkálatokat.

Az MKDM pozsonyi irodájában újabb találkozót tartanak a három magyar politikai mozgalom vezetői, amelyen közös gazdasági bizottság létrehozásában állapodnak meg.

Hibát talált?

Üzenőfal