Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1989. április 20.

A Rákóczi Szövetség a csehszlovákiai magyar tudomány és kultúra, valamint a csehszlovákiai magyarság kérdéseivel foglalkozó magyarországi értelmiségiek munkájának, ill. az egyéni és csoportos cserelátogatások, tanulmányutak támogatása céljából létrehozza a Csehszlovákiai Magyar Kultúráért Alapítványt. Kuratóriumának elnöke Zöld Ferenc.

Az Új Szó és Pravda hasábjain az Alexander Dubčekkel készített interjú miatt felülről irányított sajtókampány indul a Magyar Televízió Panoráma című műsora ellen. Az Új Szó „A Magyar Televíziónak nincs joga beavatkozni belügyeinkbe. Dolgozóink elítélik a Panoráma műsorát” címmel kezdi közölni a műsort elítélő reagálásokat.

Hibát talált?

Üzenőfal