Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1945. szeptember 1.

A magyar kormány a tömeges csehszlovákiai kiutasítások miatt a magyar-csehszlovák határon általános határzárlatot vezet be, így igyekezve megakadályozni a szlovákiai magyarság tömeges áttételét Magyarországra.

Pozsonyban a városi nemzeti bizottság betiltja a magyar nyelvű istentiszteleteket és a belmissziós munkát, beleértve a temetést és esketést is. A következő napokban hasonló intézkedésekre kerül sor több dél-szlovákiai városban, többek között Léván, Ipolyságon, Rimaszombatban és Rozsnyón is.

Hibát talált?

Üzenőfal