Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1992. szeptember 29.

Duray Miklós vezetésével Budapestre látogat az Együttélés és az MKDM pozsonyi és prágai parlamenti klubjainak nyolcfős küldöttsége, amelyet fogad Antall József miniszterelnök és Szabad György, az Országgyűlés elnöke is.

Az SZNT a DBP kezdeményezésére a 489/1992. sz. törvénnyel állami ünneppé nyilvánítja augusztus 29-ét, a szlovák nemzeti felkelés kitörésének napját.

Hibát talált?

Üzenőfal