Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1945. augusztus 16.

Vladimír Clementis külügyi államtitkár a csehszlovák kormány nevében újabb jegyzékkel fordul a nagyhatalmakhoz, amelyben a németek kitelepítésére vonatkozó potsdami határozatra hivatkozva kifejti kormánya azon meggyőződését, hogy a nagyhatalmak feltételezhetően egyetértenek majd a csehszlovákiai magyar és a magyarországi szlovák lakosság kicserélésével, egyúttal kéri, hogy a SZEB-et hatalmazzák fel a lakosságcsere lebonyolításával.

Csehszlovákiából menekült magyarok memorandumban kérik Dálnoki Miklós Béla magyar miniszterelnököt, tegye lehetővé számukra érdekvédelmi szervezet létrehozását. A szervezet Holota János volt prágai nemzetgyűlési képviselő, Érsekújvár egykori polgármestere vezetésével szeptember l-jén Szlovákiai Menekült Demokrata Magyarok Bizottsága néven kezdi meg tevékenységét.

Hibát talált?

Üzenőfal