Szlovákiai Magyar Adatbank » Összes » Az Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma Az Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma – Szlovákiai Magyar Adatbank
Repertóriumok - Az Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma

Katolikus társadalmi, világnézeti és kritikai folyóirat. Az első kisebbségi korszak egyik legfontosabb, tudományos igényű társadalmi-kritikai folyóirata. A csehszlovákiai magyar egyetemisták ifjúsági csoportjai, a Prohászka Ottokár Körök Szövetsége neokatolikus szellemiségű orgánumaként alakult.
1932–1941 között Kassán, majd 1944-ig Budapesten jelent meg. A lap első szerkesztője Rády Elemér volt, majd 1935 őszétől a szerkesztést Sinkó Ferenc vette át, végül 1939-től András Károly kezébe került, egészen a megszűnésig. A repertórium a folyóirat cikkeinek bibliográfiai leírását tartalmazza tárgyszavazva. (összeállította: Roncz Melinda és Sebő Bugár Beáta)

5 találat

Szemle.: 4. évf. 1935. január – 1. (34.) sz., 31–46. p. Benne: Magyar Ferenc: Róma szava… P. Gentrup [Grentrup] mondja: “…a józan nyelvi rendek és…” A spanyol fiatalság és a közélet. Elgaard Ernő: Faulhaber harca. N.U.: Mit csinál az A. C. [Actio Catholica] a tengereken tul? N. V.: Liturgikus előadások a japán rádióban. Ezzel szemben. Két vélemény a francia fiatalokról. Mreschowski és a szentírás. Dr. Bittenbinder Miklós: Egy fiatal német katolikus írótehetség. Georg Rendl. Kokas Miklós: A halál üzérei. A belga katolikus munkaadók feltűnő határozatai. A.Gy: Németország népesedési politikája. ”Nyugtalan a mi szívünk mindaddig mig…”(Korunk Szava) Ezek a hősök! És még két egyszerű hír. Fegyverkezés. Ezzel szemben egy újsághír. Katolikusok szerepe szociális intézmények kezdeményezésében és létesítésében. A nemzetek szövetségének katolikus delegátusai és vendégei Genfben. (Der Rufer) Francia orvosok katolikus akciója. (Schönere Zukunft) Pfeiffer Miklós dr: Pozsony-Ligetfalusi benyomások. Schütz Antal mondja: “van heroizmus, amely temperamentum kérdése…” Humor helyett: kalapemelés helyett. Nicolas Berdieff orosz gondolkodó uj könyvet írt. Közéleti hitvallás.

Részletek

KategóriaAz Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma
Címkeszemelvény / Németország / külföld / Ligetfalu / fegyverkezés
FejezetSzemle rovat
Kiadás éve1935
Rövid URL
ID509643
Módosítás dátuma2024. október 24.

Szociális, kulturális, gazdasági kérdések.: 2. évf. 1933. január – 1. (12.) sz., 34–40. p. Benne: Az aradi Vasárnap. Kulturharc előtt állunk, ha a közoktatásügyi minisztérium nem vonja még idejében vissza a népiskolák átszervezéséről szóló törvényjavaslatát. P. L.: Ez a kapitalizmus! Ikvay László: Krematórium építését javasolta néhány városatya a pozsonyi városházán. (R.): Keresztes kommunisták is vannak, mondotta egy “keresztény vezető ember”. (R.): A béketörekvések megcsúfolása és az emberiség csökkenő hitének és bizalmának teljes megrendítése az az egyszerű ujsághír. Cz. J.: Gömbös Gyula magyar miniszterelnök, azt a kijelentést tette. A banktőkések világából. Munkanélküliek száma Csehszlovákiában. A német munkásság csökkenő munkabérei. A szakszervezetek Csehszlovákiában. Katolikus munkásszövetség alakul Erdélyben. (Kat. Munkáslap) Aggkori támogatás Csehszlovákiában. A népszövetség és rosszúl fizető tagjai címen a párisi Illustration hozott érdekes cikket. A dohányfogyasztás csökkenése is a gazdasági krízis bizonyítéka. Fegyverkezésre fordított összeg az egyes államokban. Adóterhek növekedése Csehszlovákiában 1919—1929. Gazdasági válság hatása az Unióban. A nagyvárosi élet egészségtelen és antiszociális berendezésével. A szovjet vallásgyalázó képekkel és felírással ellátott gyufát csempészett Angliába. Cilacc a rövidített neve a kommunizmus elleni aktiv küzdelemre alakult szövetségnek. A szatmári kat. Leányclub. A szociális testvérek társasága Kassa után Komáromban is. Hogy a katolikus karitásnak mekkora teljesítményét tudja véghez vinni. A misszionáriusok hatalmas munkájának a bizonyítéka. Sopronban szegények bankettjét rendezték meg. Uj szerzetesrend. (Egyházi lapok) Mozart katolicizmusáról írt értékes cikket. A francia katolikusok filmmunkájáról ad összefoglaló képet. A katolikus irószövetség megalakítása előtt.

Részletek

KategóriaAz Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma
Címkeszociális problémák / gazdasági kérdések / népiskolák / Pozsonyi krematórium / Komárom (Komárno) / Katolikus Írószövetség
FejezetSzemle rovat
TelepülésKomárom [Komárno]
Kiadás éve1933
Rövid URL
ID509052
Módosítás dátuma2024. október 24.

Szociális/kulturális/gazdasági kérdések.: 1. évf. 1932. december – 11. sz., 451–460. p. Benne: Czakó József: A Budapesti Katolikus Nagygyűlés. Dr. Pfeiffer Miklós: A Prágai Kat. Bölcseleti Kongresszus. P. M.: Pánszexuális kongresszus. R. E.: Akik az uj spanyol kormány egyházellenes kirohanásaira kaján vigyorgással tapsoltak. A Canterbury érsek politikai imádsága. Roosevelt és a Quadragesimo anno. K. S.: Katolikus főiskola Budapesten. P. L.: Richard von Králik elhunyt. L. B.: Sailer püspök halálának százéves évfordulója. B. B.: Dr. Kratochvil József brünni egyetemi tanár a cseh katolikus filozófiának egyik uttörője. A missziókról. Az “apostolates maris” szervezete. P. L.: A svájci katolikusság minden évben kiad egy évi jelentést. A gyermek, mint a családi élet összetartó kapcsa. Az intelligencia proletarizálódása rohamosan halad előre. Az Erdélyi Tudósító írja: “Szörnyű filozófia az,…” A demokráciájára oly büszke U.S.A. sem tudja megoldani a munkanélküliség problémáját. A XI. Kanadai szociális hét. A német keresztényszocialista szakszervezetek Prágában háromnapos országos kongresszust tartottak. Kapitalisták és adóhátralékok. Csehszlovákia és a Szovjetunió gazdasági kapcsolatairól ír a Rudé Právo. Ön szovjet konzerveket eszik? (Realités, Bruxelles) Az ötnapos munkahét érdekében érdekes cikk jelent meg az American Federationist c. folyóiratban. 36 órás munkahetet követelnek a belga katolikus szakszervezetek. (Erdélyi “Katolikus Munkáslap”) P. M.: A Kartel-törvény kiadása égetően szükséges. A kartelek megtörése. Földünk vallási elosztódása Németországban néhány hét előtt röpirat jelent meg a világháború pusztításairól. A fegyverkezési kiadások A világháború 400 000 halottja még mindig nem nyugszik sírban. A tömeg hősi halál főpróbája. (Korunk Szava) Az emberiség csak akkor alkot, ha hisz. P. L.: Értesülésünk szerint a német film kontingensét Csehszlovákia redukálni fogja. Gulácsy Irén Budapestre költözött. Varsóban keresztény művészi intézetet állítanak fel.

Részletek

KategóriaAz Új Élet (1932–1944) évfolyamának repertóriuma
Címkeszociális problémák / mozgalmak / gazdasági kérdések
FejezetSzemle rovat
Kiadás éve1932
Rövid URL
ID509025
Módosítás dátuma2024. október 24.

5 találat