Lexikonok - A (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig / Oktatásügy

közoktatási rendszer

Különböző oktatásban érdekelt intézmények egymáshoz kapcsolódó, többszintű szervezési és irányítási rendszere. Kulcsszereplői a pedagógusok, a tanulók, az oktatásirányítók és a szülők. Legfontosabb feladata a tanulási folyamat biztosítása. Az egyes szintek céljait a felsőbb szint programja határozza meg. A rendszerben végbemenő folyamatokat elsősorban a közoktatási törvény és a felsőoktatási törvény szabályozza.
Az állami oktatási feladatok ellátásának támogatása a Tt. 597/2003. számú törvény értelmében, amely Szlovákiában először vezette be a gyereklétszám alapján történő anyagi juttatások rendszerét. A ~ finanszírozása többcsatornás, az állami költségvetés mellett az iskolafenntartó vagy más támogató egyéb forrásaiból is kiegészíthető.
Irányítása, céljainak és tartalmának meghatározása a jövő formálásának az egyik legjelentősebb, jogi előírásokkal szabályozott hatalomgyakorló eszköze. Alakulása a mindenkori politikai pártok programjainak függvénye. A döntések végrehajtását a közigazgatási szervek biztosítják.
Óvoda. Szociális és nevelő funkcióval bíró, főként az alapiskolai tanulmányokra felkészítő intézmény. A gyerekek sokoldalú, harmonikus fejlődését, személyiségük kibontakoztatását hivatott biztosítani az életkori sajátosságok figyelembevételével. Rendszerint 3 és 6 év közötti gyerek látogatják.
Alapiskola. Az alapfokú oktatás tanintézete, az Alkotmány által meghatározott kötelező oktatásban való részvétel első periódusa, melynek legfontosabb feladata és célja a családi és az óvodai nevelés eredményeire építve a tantárgyi alapismeretek átadása, az alapműveltség megalapozása, a tanulás folyamatának elsajátíttatása és megkedveltetése a tanulók életkorának figyelembe vételével. A szlovákiai oktatási rendszerben az alapiskola alsó tagozatra és felső tagozatra oszlik, ez idő szerint kilencosztályos (4+5 év), miközben a tankötelezettség 10 esztendő. Így az alapiskola sikeres befejezése után minden tanuló szükségszerűen középiskolában folytatja tanulmányait. A jelenlegi rendszerben a nyolcosztályos gimnázium alsó osztályai szintén alapiskolai feladatokat látnak el. A közoktatási törvény értelmében minden gyermek köteles az alapiskola látogatására, aki az aktuális tanév megkezdéséig betölti a 6. életévét. (– Kisiskola. Alacsony tanulói létszámmal működő, általában falusi alsó tagozatos iskola, melyben gyakorta összevont osztályokat találunk, s ezekben egy-két tanerő oktat. Létezése elsősorban a földrajzi tényezők és a demográfiai mutatók eredménye. Módszertani és rendszertani szempontból egyaránt sajátos iskolatípus. Sok helyen a körzetesítés áldozata lett, vagy később gazdasági okokra hivatkozva megszüntették.)
Középiskola. A kötelező oktatás második szakasza, a középfokú oktatás tanintézete, amelybe az alapiskolát sikeresen befejező tanulók léphetnek. Feladata az alapművelstségre épülő általános képzés és/vagy szakképzés biztosítása. Mivel Szlovákiában a tankötelezettség jelenleg 10 esztendő, így 16 éves koráig minden tanuló köteles látogatni. Különböző típusai közé tartoznak a gimnázium, a szakközépiskola, valamint a szakmunkásképző. Elvégzésük után a tanulók a tanulmányi szakiránytól függően érettségi vizsgát vagy szakvizsgát tesznek, s ennek megfelelő végzettséget kapnak. A középiskola sikeres elvégzése a felsőoktatásban való részvétel előfeltétele.
Szakmunkásképző. A középiskola olyan típusa, mely szakmunkásokat képez az ipar, a mezőgazdaság és a kereskedelem számára. Korábban tanonciskolaként működött. Jelentősége a szakképzés terén a munkaerőpiac gyors változásai miatt megnőtt, mivel a munkáltatók egyre magasabb követelményeket támasztanak. Az elméleti és gyakorlati képzés szakvizsgával fejeződik be.
Szakközépiskola. A középiskola egyik típusa, mely alapműveltséget, valamint középfokú képzettséget egyaránt biztosít, ugyanakkor felkészít a felsőoktatásban való részvételre. Szakmai képességeket is mérő érettségivel zárul. A piac igényei szerint különböző ágazatokban folyhat.
Gimnázium. Feladata az érettségi vizsgára és a felsőfokú tanulmányokra történő felkészítés. A gimnáziumoknak az oktatás időtartamának függvényében több fajtája létezik (négy-, hat-, ill. nyolcosztályos), és bennük különböző tagozatú osztályok működhetnek. Szl. által megkötött kétoldalú kulturális egyezmények értelmében létrehozhatók kétnyelvű oktatást biztosító gimnáziumok is, melyek képzési ideje 5 év.
Felsőoktatás. Az oktatás szerkezetének harmadik (az alap- és a középfokra épülő) szintje. Tartalmi és szervezeti kereteiben autonóm rendszerét a felsőoktatási törvény értelmében működő intézmények (egyetem, főiskola) alkotják, amelyek a különböző jellegű és időtartamú képzések végén meghatározott szakképesítést igazoló diplomát biztosítanak. A képzés három részre tagolódik: alapképzés (Bc.), mesterképzés (Mgr.) és doktori képzés (PhD.). Az intézmények feladata a képzés mellett a tudományos kutatás is. Jelenleg a Komáromi Selye János Egyetem minden egyes karán (pedagógia, közgazdaságtudomány, ref. teológia), a Nyitrai Konstantin Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán, a Pozsonyi Comenius Egyetem Bölcsészettudományi Karának magyar nyelv és irodalom tanszékén és a Besztercebányai Bél Mátyás Egyetem Filológiai Karának hungarisztika tanszékén folyik hivatalosan magyar nyelvű felsőfokú oktatás. – Városi egyetem. A felsőoktatás egyik speciális formája az általában hároméves képzést nyújtó (Bc.) önkormányzatok által alapított iskolák. Az elmúlt időszakban Komáromban és Királyhelmecen alakult ilyen magyar intézmény.
Állami vagy önkormányzati iskola. Olyan iskola, melynek fenntartója az állam. A 2002-ben lezajlott közigazgatási decentralizáció óta Szlovákiában önkormányzati iskolaként funkcionál. Központi költségvetéséből működik, de a hatályos jogszabályok értelmében alkalmazott többforrású finanszírozás elve megköveteli az iskolafenntartó helyi vagy megyei önkormányzat anyagi hozzájárulását is. Az állam ugyanakkor a más fenntartók — egyház, magánszemély — által működtetett iskolák finanszírozását is hasonló mértékben vállalja.
Egyházi iskola. Valamely hivatalosan működő egyház fenntartása alatt lévő iskola, amely elsősorban nevelési szellemében, a vallásos és erkölcsi szemlélet kihangsúlyozásában különbözik. A hatályos jogszabályok értelmében állami normatív támogatásban részesül. A rendszerváltás utáni restitúció következményeként az egyház visszakapta a vagyonát, s így a törvénymódosításoknak köszönhetően a múltban hosszú évszázadokon keresztül nagy szerepet játszó egyházi iskolák újra elkezdhették ténykedésüket. Mára már az oktatás minden szintjén megtalálhatók.
Magániskola. Olyan oktatási intézmény, amelynek alapítója és fenntartója magánszemély vagy jogi személy. Szlovákia területén újfent csak az 1989-es rendszerváltás után jelenhettek meg. Támogatásuk több forrásból történik, jogosultak az állami költségvetésből járó normatívára és tandíjat is szedhetnek. Programjukat az iskola vezetése szabja meg, de összhangban kell lennie a hatályos jogszabályokkal és egyéb rendelkezésekkel.
Gyakorlóiskola. A tanító- és tanárképző tanulmányi programokban folyó gyakorlati oktatás és képzés színhelye. Mivel Szlovákiában a pedagógiai főiskolákhoz és egyetemekhez nem tartozik gyakorlóiskola, a felsőoktatási intézmények együttműködési szerződést köthetnek közoktatást biztosító óvodákkal és iskolákkal. A pedagógusjelöltek gyakorlati képzését vezetőtanárok irányítják, akik a hallgatók számára betekintést nyújtanak a tanórák előkészítésébe, megvalósításába és elemzésébe.
Speciális iskola. A hagyományos alapiskolától vagy középiskolától eltérő tantervű gyógypedagógiai intézmény, amely a sajátos képzést igénylő tanulók oktatásával foglalkozik. Mivel a tankötelezettség a fogyatékos tanulókra is vonatkozik, az állam feladata megszervezni a működését és fenntartását.
Erdei iskola. A reformpedagógia hagyományaira épülő oktatási forma, amelyben a tanév ideje alatt az iskola néhány tanulócsoportja részesül speciális ismeretszerzési és egészségvédelmi céllal. Egészséges környezetben működő bentlakásos intézményként hozták létre, így a gyakorlatra irányuló tanulási folyamat jelentős része a szabadban zajlik.
Kétnyelvű (bilingvális) iskola. Kétoldalú kulturális egyezmények alapján létrehozott iskolákban folyó oktatás. Elsősorban a középiskolák esetében találkozunk vele, a képzés ideje 5 év.
Közös igazgatású iskola. A szlovákiai magyar nyelvhasználatban az a fajta intézmény, melyben mind magyar, mind szlovák tanítási nyelvű osztályok helyet kapnak, és közös igazgatás alatt működnek. Elsősorban olyan településeken találhatók, ahol a magyarság képviselete nem elegendő egy önálló intézmény fenntartásához.
Oktatási háttérintézmény. Az oktatási minisztérium irányítása alatt álló szervezeti egység, melynek feladata elsősorban a kutatás, mérés, értékelés és minőségbiztosítás. Szlovákiában több oktatási háttérintézmény létezik, ezekben készülnek többek között az iskolai sztenderdek, tantervek, tanmenetek és a különböző tesztek, ill. vizsgafeladatok, valamint szakembereik hagyják jóvá a tankönyvek és segédeszközök használatát. A rendszer hiányossága, hogy nincs önálló oktatási háttérintézmény, vagy autonóm csoport, mely a nemzetiségi oktatás kérdéseivel foglalkozna.

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig / Oktatásügy
FejezetOktatásügy
SzerzőASzL - A. Szabó László
Rövid URL
ID375813
Módosítás dátuma2015. május 4.

Hibát talált?

Üzenőfal