Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1992. április 25.

A Csallóközi Városok és Falvak Társulása, az Együttélés és az Eurolánc polgári kezdeményezés – mintegy 120 szlovákiai és magyarországi Duna menti település polgármestere és több környezetvédő szakember részvételével – Duna-konferenciát rendez Dunaszerdahelyen. A konferencia résztvevői a C változat munkálatainak azonnali leállítására és a Duna rehabilitációjára szólítja fel a szövetségi kormányt.

Az MPP az Új Szóban nyilvánosságra hozza az 1945-1948 között kiadott elnöki dekrétumokkal kapcsolatos állásfoglalását, amely szerint a jogfosztó dekrétumokat és egyéb jogszabályokat vagy a Szövetségi Gyűlés törvényeivel, vagy az Alkotmánybíróság határozatával kellene érvényteleníteni.

Komáromban a Református Pedagógusok Munkaközössége II. országos konferenciáján bejelentik négy református alapiskola szeptemberi megnyitásának szándékát, amelyek közül kettő nyílna a Csallóközben, egy-egy pedig Gömörben és a Bodrogközben.

A Csemadok OV és a Szlovákiai Magyar Folklórszövetség megrendezi Párkányban a néptáncszólisták első országos versenyét.

Hibát talált?

Üzenőfal