Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1991. november 17.

Václav Havel tévébeszédében bejelenti, hogy mivel a képviseleti szervek képtelenek megegyezésre jutni az államszövetség jövőjével kapcsolatos kérdésekben, az alkotmányos válság elkerülése érdekében a közeljövőben öt, a közös állam megőrzésére irányuló törvényjavaslatot terjeszt a Szövetségi Gyűlés elé.

Párkányban népszavazást tartanak a város 1948-ig érvényben lévő hivatalos nevének visszaállításáért. A népszavazáson a szavazásra jogosultak 54%-a vesz részt, s 87%-uk a történelmi név visszaállítása mellett szavaz.

Hibát talált?

Üzenőfal