Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1990. március 29.

A Szövetségi Gyűlésben a Csehszlovák Szocialista Köztársaság nevének megváltoztatásáról tárgyalva a szlovák képviselők ellenállása miatt sem a Václav Havel által javasolt Cseh-Szlovák Köztársaság, sem pedig a képviselők egy csoportja által javasolt Csehszlovák Szövetségi Köztársaság névjavaslat nem kapja meg a szükséges szavazatszámot. Végül hosszas vitát és egyeztetést követően, kompromisszumos megoldásként, olyan alkotmánytörvényt fogadnak el, amely szerint az ország új neve csehül Csehszlovák Szövetségi Köztársaság, szlovákul Cseh-Szlovák Szövetségi Köztársaság lesz.

Tizenhét új képviselő kooptálásával befejeződik az SZNT rekonstrukciója. A visszahívott képviselők között van Kusý Eszter, az SZNT egykori elnökségi tagja.

Az Új Szó új kiadója az Apollopress Kiadóvállalat, új főszerkesztője Szilvássy József.

Hibát talált?

Üzenőfal