Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1989. május 15.

A szlovák kormány elnökségének rendkívüli ülése a csehszlovák-magyar szerződéssel és a nemzetközi joggal ellentétesnek minősíti a nagymarosi építkezést leállító magyar döntést, s felkéri a szövetségi kormányt, hogy tegyen lépéseket a magyar félnél a szerződés teljesítése érdekében.

Prágában rendkívüli ülést tart a szövetségi kormány, majd ezt követően Jaromír Johanes külügyminiszter magához kéreti Barity Miklós prágai magyar nagykövetet, akivel közli, hogy a csehszlovák fél indokolatlannak és jogosulatlannak tartja a magyar kormány döntését a nagymarosi építkezés felfüggesztéséről, s fenntartja a jogát arra, hogy a munkák leállítása miatt kártérítést követeljen.

Hibát talált?

Üzenőfal