Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1989. február 27.

A Csehszlovákiai Magyar Kisebbség Jogvédő Bizottsága Gustáv Husák köztársasági elnökhöz intézett levelében tiltakozik Václav Havel és a cseh demokratikus ellenzék további képviselőinek letartóztatása, a Charta 77 elleni propagandakampány, valamint a prágai békés tüntetések brutális elfojtása ellen.

A Csehszlovákiai Magyar Kisebbség Jogvédő Bizottsága ugyanezen a napon levélben fordul Straub F. Brúnóhoz, a magyar Elnöki Tanács elnökéhez, amelyben a csehszlovákiai magyarság felháborodását tolmácsolja amiatt, hogy Grósz Károly prágai látogatása során köszönetet mondott a csehszlovák nemzetiségi politikáért.

Hibát talált?

Üzenőfal