Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1948. december 9.

Az SZLKP KB Elnöksége határozatban mondja ki, hogy a Magyar Bizottságot ki kell egészíteni Ladislav Novomeský oktatás- és népművelésügyi, valamint Ondrej Pavlík tájékoztatásügyi megbízottal, s meg kell bízni a magyar kultúrszervezet megszervezésével. Az Elnökség szerint a magyar kormány kérésére szlovák tanítókat kell küldeni Magyarországra, de ezt lehetőleg a reciprocitás elvének alkalmazása nélkül kell megoldani.

Az SZLKP KB Titkársága megküldi a párt területi titkárságainak a magyarok pártba való felvételét szabályozó irányelveket. Ezek szerint a magyarok – tagjelöltként – akkor vehetők fel a pártba, ha legalább két régi párttag ajánlja őket; az 1938 előtti párttagoknál azonban, akik aktív antifasiszták voltak, kivételes esetben el lehet tekinteni a tagjelölti határidőtől, sőt egészen kivételes esetben párttagságuk folyamatosságát is el lehet ismerni.

Hibát talált?

Üzenőfal