Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1948. december 1.

A Nemzetgyűlés a 266/1948. sz. törvénnyel módosítja és kiegészíti az állandó választói névjegyzékekről szóló korábbi törvényt. Az új jogszabály a választói névjegyzékekbe való felvételt egyedül a csehszlovák állampolgársághoz köti, amivel a csehszlovák állampolgárságukat visszakapott magyarok újra választójoghoz jutnak.

Lőrincz Gyula a Magyar Bizottság ülésén bejelenti, hogy a magyar pártlap címe Új Szó lesz. A bizottság egyúttal síkra száll amellett, hogy a pártlapon kívül más magyar nyelvű lap ne jelenjen meg, ellenezve a szakszervezetek által Munka címmel tervezett lap kiadását, s szorgalmazva a prágai Jó Barátnak a deportáltak hazatérte utáni megszüntetését is.

Hibát talált?

Üzenőfal