Szlovákiai Magyar Adatbank » 1947. február 22. 1947. február 22. – Szlovákiai Magyar Adatbank

1947. február 22.

1947. február 22.

A csehszlovák hatóságok – a lakosságcseréről folytatandó tárgyalások közelgő felújítása kapcsán – leállítják a szlovákiai magyarság csehországi deportálását. Hivatalos csehszlovák adatok szerint 1946-1947 telén 17 dél-szlovákiai járásból összesen 41 666 személyt (9610 családot) telepítettek át erőszakkal Cseh-és Morvaországba, akik 6602 lakóházat és 14 149 katasztrális hold földet hagytak hátra Szlovákiában. A deportálás ezúttal is elsősorban a délnyugat-szlovákiai járásokat: a Somorjai, Zselizi, Komáromi, Ógyallai, Galántai, Vágsellyei, Érsekújvári, Párkányi és Lévai járást, valamint két gömöri járást: a Feledi és Tornaljai járást sújtotta. Az erőszakkal áttelepítetteken kívül további 2489 személy (2154 család) önként költözött át a cseh országrészekbe, összesen tehát 44 155 magyar (11 764 család) távozott Szlovákiából Cseh- és Morvaországba. Magyar becslések ezzel szemben 60-100 ezer közöttire teszik a deportáltak számát.

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)
Címkelakosságcsere / deportálás / mezőgazdaság / belső telepítés
FejezetI. A jogfosztottság időszaka
Év1947
Rövid URL
ID228496
Módosítás dátuma2007. augusztus 1.

Hibát talált?

Üzenőfal