Szlovákiai Magyar Adatbank » Albumok » A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992) A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992) – Szlovákiai Magyar Adatbank
Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1 találat

1950 folyamán : A Nyugat-Európába és az Amerikai Egyesült Államokba kivándorolt csehszlovákiai magyar értelmiségiek, politikusok a csehszlovákiai magyarság érdekképviselete céljából megalakítják a - tevékenységét később az USA-ban folytató - Csehszlovákiai Magyarok Nemzeti Bizottmányát. Elnöke Szilassy Béla, egykori prágai nemzetgyűlési képviselő, alelnöke Hites Kristóf bencés szerzetes, főtitkára Szilárd Marcell, a Magyar Párt volt főtitkára. Jobbára a szlovák nyelvű újságok magyar változataiként, ill. kétnyelvű lapokként megjelennek Dél-Szlovákia magyarlakta járásaiban az első magyar nyelvű járási földműves lapok. A Pozsonyi járásban Oráčina - Szántóföld, a Komáromi járásban Za lepší život - A Jobb Életért, az Érsekújvári járásban Rozorané medze -Felszántott Barázdák, az Ógyallai járásban Rozorané medze - Összeszántott Mezsgyék címmel indul járási földműves újság. Pozsonyban a magyar könyvek terjesztésének előmozdítása céljából Magyar Könyvbarátok Köre néven könyvklub-jellegű szerveződés jön létre. Az SZLKP Titkárságának kultúrpropaganda osztálya Igazat mondunk a népnek címmel magyar nyelvű agitációs kiadványsorozat megjelentetésébe kezd, amely 1952-től A Népnevelő Szava címmel jelenik meg, majd 1954 szeptemberében megszűnik. Az illegálisan nyugatra távozni próbáló és ezért kényszermunkatáborra ítélt Monoszlóy Dezsőt az Új Szó külpolitikai rovatának vezetője, Nagy Jenő váltja fel a Csehszlovák Rádió magyar adásának élén. 1952-től A Népnevelő Szava címmel jelenik meg, majd 1954 szeptemberében megszűnik. Az illegálisan nyugatra távozni próbáló és ezért kényszermunkatáborra ítélt Monoszlóy Dezsőt az Új Szó külpolitikai rovatának vezetője, Nagy Jenő váltja fel a Csehszlovák Rádió magyar adásának élén.

1 találat