Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1991. október 1.

Komáromban Liszka József vezetésével megalakul a Duna Menti Múzeum Magyar Nemzetiségi Osztálya. Célja a szlovákiai magyarság történetének, népi kultúrájának, művelődés- és irodalomtörténeti hagyományainak feltárása és dokumentálása.

A Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége az Új Szóban közzétett állásfoglalásában száll síkra a föderáció fenntartása mellett. A válságos helyzet egyetlen lehetséges megoldásának a népszavazás kiírását tartja.

Hibát talált?

Üzenőfal