Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1990. február 15.

Komáromban a helyi szlovákok Matica slovenská által kezdeményezett találkozójának résztvevői a szlovák kormányhoz intézett petíciójukban egy olyan kormánybizottság felállítását követelik, amelynek feladata a dél-szlovákiai szlovákok magyarok általi elnyomásának, ill. elmagyarosításának kivizsgálása lenne.

Sidó Zoltán, a Csemadok KB elnöke és Neszméri Sándor vezető titkár Český Těšínben a Lengyel Kulturális Szövetség képviselőivel tárgyal, akik kifejezik kapcsolatfelvételi szándékukat az Együttélés politikai mozgalom alapítóival.

A nemzetiségi tudományos élet szakmai összefogását biztosító Csehszlovákiai Magyar Tudományos Fórum létrehozására felszólító felhívás jelenik meg az Új Szóban. A szervező bizottság ügyvivője Hulkó Gábor mérnök.

Hibát talált?

Üzenőfal