Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1975 folyamán

Turczel Lajost Csanda Sándor váltja fel a pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének tanszékvezetői posztján.

Münchenben megjelenik az 1956 után Németországba emigrált Peéry Rezső Requiem egy országrészért című esszészerű önéletírása.

A Madách Imre Irodalmi Díj kitüntetettje ismét Duba Gyula, a Szlovák Írók Szövetségének Nemzetiségi Díját Csontos Vilmos költő kapja.

Hibát talált?

Üzenőfal