Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1956. november 5.

A csehszlovák napilapok, köztük az Új Szó is, rendkívüli különszámokban adják hírül, hogy „a magyar nép legyőzte az ellenforradalmat”.

A magyar forradalom leverését követően a pozsonyi és komáromi magyar tizenegyéves középiskola diákjai gyászszalagot viselve jelennek meg az iskolában. A tiltakozó megmozdulások szervezőit és az iskolák igazgatóit egyaránt felelősségre vonják.

A CSKP KB Politikai Irodája ún. Szolidaritási Alapot hoz létre a Magyar Népköztársaság dolgozói számára, amelyre az elkövetkező napokban 60 millió korona adomány gyűlik össze.

Hibát talált?

Üzenőfal