Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1949. szeptember 12.

A Megbízottak Testülete Gustáv Husák és Daniel Okáli beszámolója alapján állami vonalon is elfogadja és konkretizálja a Dél-akciót. A szlovák pártvezetés határozatát megismételve határozatot hoz a Dél-akció Központi Bizottságának létrehozásáról, s járási szinten is elrendeli hasonló bizottságok létrehozását.

A Megbízottak Testülete megbízza Ladislav Novomeský oktatás- és népművelésügyi megbízottat, hogy a szlovák elemi iskolák melletti magyar osztályok számára gondoskodjon tanerő biztosításáról, s párhuzamos magyar osztályok indításáról néhány szlovák középiskola (polgári) mellett is. (A tanév végéig hét magyar ún. középiskolai osztály nyílik: 2-2 Nagymegyeren és Gútán, l-l pedig Bátorkeszin, Bényben és Muzslán.)

Hibát talált?

Üzenőfal