Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1946. június 11.

Nagy Ferenc miniszterelnök vezetésével magyar kormányküldöttség indul Washingtonba, Londonba, majd Párizsba, hogy a nyugati nagyhatalmak támogatását kérje Magyarország békecéljai számára. A június 25-ig tartó úton az amerikai, brit és francia diplomácia nem vállal kötelezettséget sem a Romániával szembeni magyar területi igények, sem a Csehszlovákiával szembeni kisebbségvédelmi békecélok támogatására, s a vitás kérdések megoldására a szomszédokkal való közvetlen tárgyalásokat szorgalmazza.

A magyar kormány jegyzék kíséretében memorandummal fordul a nagyhatalmak külügyminisztereihez, amelyben a nemzeti kisebbségek ENSZ által szavatolt védelmét célzó rendelkezések beiktatását kéri a békeszerződésekbe.

Hibát talált?

Üzenőfal