Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1944. december 27.

Esterházy János a Magyar Párt pozsonyi vezetőségi ülésén lemond pártelnöki tisztségéről. A párt új vezetőjének személyéről azonban az ülésen nem születik döntés.

Budapesten a nyilasok kivégzik a kassai származású Salkaházi (Schalkház) Sára szociális testvért, írót, aki rendtársaival üldözött zsidóknak nyújtott menedéket.

Moszkvában az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a Szovjetunió képviselői megkezdik a magyar fegyverszüneti egyezmény szovjetek által előterjesztett tervezetének megvitatását.

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)
CímkeBudapest / Moszkva / Oroszország / egyházak - római katolikus / egyházak - izraelita / Kassa / Košice / Magyarország
FejezetI. A jogfosztottság időszaka
TelepülésKassa [Košice]
Év1944
Rövid URL
ID227436
Módosítás dátuma2007. augusztus 1.

Hibát talált?

Üzenőfal