Szlovákiai Magyar Adatbank » 1919. március 4. 1919. március 4. – Szlovákiai Magyar Adatbank

1919. március 4.

1919. március 4.

Anton Štefánek iskolaügyi referens az Eperjesi Evangélikus Kollégium Végrehajtó Bizottságának ülésén bejelenti, hogy a csehszlovák állam nem tűri meg a Kollégium felsőfogú tanintézeteinek további működtetését. A főgimnázium és a tanítóképezde a jövőben is fenntarthatóak, de csakis azzal a feltétellel, ha a magyar oktatási nyelvüket „csehszlovákra” változtatják. „A csehszlovák kormány közoktatásügyi, de általában az állam politikájának sarkalatos programja: magyartalanítani és szlovákosítani” – hangsúlyozza a Szlovákiai Teljhatalmú Minisztérium iskolaügyi referense, majd kifejti, hogy ezt a programot a hatalom következetesen végre is fogja hajtani. A Štefánek szerint a Kollégium egyházi főhatósága tehát választhat: vagy saját hatáskörén belül „önként” szlovákká teszi a főgimnáziumot és a tanítóképzőt – ebben az esetben továbbra is megtarthatja azokat – vagy az egész intézményt átveszi a csehszlovák állam, amely aztán maga hajtja végre a nyelvi átalakítást.

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarok történeti kronológiája (1918–1944)
Év1919
Rövid URL
ID259858
Módosítás dátuma2008. február 20.

Hibát talált?

Üzenőfal