1919. március 4.
Anton Štefánek iskolaügyi referens az Eperjesi Evangélikus Kollégium Végrehajtó Bizottságának ülésén bejelenti, hogy a csehszlovák állam nem tűri meg a Kollégium felsőfogú tanintézeteinek további működtetését. A főgimnázium és a tanítóképezde a jövőben is fenntarthatóak, de csakis azzal a feltétellel, ha a magyar oktatási nyelvüket csehszlovákra változtatják. A csehszlovák kormány közoktatásügyi, de általában az állam politikájának sarkalatos programja: magyartalanítani és szlovákosítani hangsúlyozza a Szlovákiai Teljhatalmú Minisztérium iskolaügyi referense, majd kifejti, hogy ezt a programot a hatalom következetesen végre is fogja hajtani. A Štefánek szerint a Kollégium egyházi főhatósága tehát választhat: vagy saját hatáskörén belül önként szlovákká teszi a főgimnáziumot és a tanítóképzőt ebben az esetben továbbra is megtarthatja azokat vagy az egész intézményt átveszi a csehszlovák állam, amely aztán maga hajtja végre a nyelvi átalakítást.
Hibát talált?
Üzenőfal








