Szlovákiai Magyar Adatbank » Albumok » A (cseh)szlovákiai magyarok történeti kronológiája (1918–1944) A (cseh)szlovákiai magyarok történeti kronológiája (1918–1944) – Szlovákiai Magyar Adatbank
Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarok történeti kronológiája (1918–1944)

A kronológia, amely több évtizedes kutatómunka eredménye (cseh)szlovákiai magyarok történetének 1918 és 1945 közötti korszakát foglalja magában. A kronológia 2020-ban könyv formájában is megjelent a Fórum Kisebbségkutató Intézet kiadásában. (összeállította: Popély Gyula)

1 2
34 találat

1936. szeptember 11. : E. Beneš köztársasági elnök kistapolcsányi rezidenciájában bizalmas megbeszélésen fogadja gróf Esterházy Jánost, az Egyesült Magyar Párt ügyvezető elnökét. Az elnök beismeri Esterházy előtt: Hibák vannak a csehszlovák kormányzat részéről a magyarság felé. De ezek olyan hibák, amelyeket okvetlenül reparálni lehet. Felajánlja Esterházynak, hogy bizonyos kedvező feltételek mellett a magyarok akár a kormány munkájába is bekapcsolódhatnának. Kaphatnának egy tárca nélküli miniszterséget egy bizonyos költségvetési kerettel, mely összeg felől a magyar miniszter szabadon diszponálna oly módon, hogy a hatósági jóváhagyással rendelkező kultúr- és más intézményeket belátása szerint alimentálhatná és fejleszthetné. Ennek a miniszternek szabad bejárása volna hozzám abban az esetben, ha nem tudna minisztertársaival megegyezni egyes magyar kérdésekben, és én mindenkoron, ha az a magyar miniszter jogos követeléssel áll elő, befolyásolnám a kormányelnököt és a szakminisztereket, hogy kérésének helyt adjanak. Megmondom őszintén azt is, hogy legjobban azt szeretném, ha Ön vállalná a miniszterséget /.../. Esterházy Beneš felvetésére adott válaszában kifejti, hogy először a hatalom részéről vár konkrét pozitív lépéseket a magyar nemzeti kisebbség felé, mivel csakis azáltal volna bizonyítható, hogy az valóban változtatni kíván addigi politikáján. Legsürgősebb elvárása e téren a következő: Elnök úr kegyeskedjék az ismertek alapján utasítani a minisztériumokat, hogy a költségvetés keretén belül a magyarság számarányának megfelelő juttatásokban részesüljön. Ha ez megtörtént, biztosra veszem azt, hogy még egy egész sereg elintézetlen kérdés lesz közöttünk, és ha akkor meg méltóztatik engedni, pártom vezetőségével mindegyik kérdést szakszerűen és tárgyilagosan meg fogjuk tárgyalni, és ezt memorandum alakjában elnök úrhoz fogjuk juttatni.

Részletek

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarok történeti kronológiája (1918–1944)
Év1936
Rövid URL
ID261995
Módosítás dátuma2008. február 20.

1 2
34 találat