Szlovákiai Magyar Adatbank » 1919. szeptember 6. 1919. szeptember 6. – Szlovákiai Magyar Adatbank

1919. szeptember 6.

1919. szeptember 6.

T. G. Masaryk köztársasági elnök fogadja hradzsini rezidenciájában Pozsony város népes küldöttségét, amelyben helyet foglalnak a városi közgyűlés, a tanács, az iskolaügyi bizottság, a pozsonyi felekezetek, a feloszlatott Pozsonyi Kereskedelmi és Iparkamara, a felső kereskedelmi iskola, az Erzsébet Tudományegyetem, valamint a szlovákiai Zsidó Népszövetség képviselői. A deputáció vezérszónoka, Langer Alajos német nyelvű beszédében adja elő az elnöknek a pozsonyiak legsúlyosabb iskolaügyi sérelmeit. Langer beszél a magyar tanítók és tanárok létbizonytalanságáról, a pozsonyi magyar iskolákra leselkedő veszélyekről, az autonóm hitközségek iskolafenntartó jogainak csorbításáról, az Erzsébet Tudományegyetem sorsának rendezetlenségéről, de mindenek előtt a Šrobár szlovákiai teljhatalmú miniszter által elrendelt tömeges elbocsátások következtében előállt áldatlan helyzetre igyekszik felhívni a köztársasági elnök figyelmét.

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarok történeti kronológiája (1918–1944)
Év1919
Rövid URL
ID260192
Módosítás dátuma2008. február 20.

Hibát talált?

Üzenőfal