Szlovákiai Magyar Adatbank » Albumok » A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992) A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992) – Szlovákiai Magyar Adatbank
Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

5 találat

1986. május 23-24. : Választásokat tartanak a Szövetségi Gyűlésbe, a Cseh Nemzeti Tanácsba, a Szlovák Nemzeti Tanácsba és a nemzeti bizottságokba. A hivatalos végeredmény szerint a választásokon a választópolgárok 99,4%-a vesz részt, akik 99,9%-a megszavazza a Nemzeti Front jelöltjeit. A Szövetségi Gyűlés 200 tagú Népi Kamarájában 7 (többek között Fekete József üzemigazgató és Újlaky Géza agronómus), a 150 tagú Nemzetek Kamarájában 11 (többek között Sidó Zoltán, a Csemadok KB elnöke, Csémi József efsz-elnök, Vitéz Erika pedagógus és Nemcsko Ilona munkásnő), a 150 tagú SZNT-ben 18 (többek között Krocsány Dezső, az SZNT alelnöke, Benyó Máté, a Szlovák Nemzeti Front titkára, Nagy Kázmér miniszter, Fábry István, az SZLKP KB tagja, Filler Gyula, az Érsekújvári Járási Nemzeti Bizottság elnöke, Horváth István és Pócs József efsz-elnök, Mazán László és Sárközy Gizella munkás, valamint Kusý Eszter pedagógus) magyar nemzetiségű képviselő kap helyet. Az SZNT-ben az SZLKP-nak 103, a Szlovák Megújhodás Pártjának és a Szabadságpártnak 7-7 képviselője van, 33 tagja pártonkívüli. A szlovákiai nemzeti bizottságok 61130 tagja közül 7910 a magyar nemzetiségű, az összes képviselő 12,9%-a.

1981. június 17. : A Szövetségi Gyűlés alakuló ülésén a Népi Kamara elnökévé ismét Václav Dávidot, a Nemzetek Kamarája elnökévé Dalibor Hanest, Szövetségi Gyűlés elnökévé Alois Indrát választják. A Nemzetek Kamarája Elnökségében helyet kap Mrva Irén, a Szövetségi Gyűlés Elnökségében Nemcsko Ilona és Fekete József, akit megválasztanak a Népi Kamara Mandátumvizsgáló és Mentelmi Bizottságának elnökévé is. Gustáv Husák köztársasági elnök kinevezi az új szövetségi kormányt. Miniszterelnök továbbra is Lubomír Štrougal, a kormánytagja többek között Josef Korčák, Peter Colotka, Karol Laco és Matej Lúčan miniszterelnök-helyettesek, Bohuslav Chňoupek külügyminiszter, Martin Dzúr nemzetvédelmi miniszter és Jaromír Obzina belügyminiszter.

1981. június 5-6. : Választásokat tartanak a Szövetségi Gyűlésbe, a Cseh Nemzeti Tanácsba, a Szlovák Nemzeti Tanácsba és a nemzeti bizottságokba. A hivatalos végeredmény szerint a választásokon a választópolgárok 99,7%-a vesz részt, akik 99,9%-a megszavazza a Nemzeti Front jelöltjeit. A Szövetségi Gyűlés 200 tagú Népi Kamarájában 7 (többek között Fekete József vállalati igazgató), a 150 tagú Nemzetek Kamarájában 12 (többek között Mandli Imre, a Pozsonypüspöki Helyi Nemzeti Bizottság elnöke, Csémi József efsz-elnök, Mrva Irén, Kondrčík Margit és Nemcsko Ilona munkásnők), a 150 tagú SZNT-ben 16 (többek között Benyó Máté, az SZNT alelnöke, Fábry István, az SZLKP KB tagja, Krocsány Dezső miniszter, Horváth István, Vajányi László és Pócs József efsz-elnökök, Ligárt Béla géplakatos és Tóth Tihamér technikus) magyar nemzetiségű képviselő kap helyet. Az SZNT-ben az SZLKP-nak 102, a Szlovák Megújhodás Pártjának és a Szabadságpártnak 7-7 képviselője van, 34 tagja pártonkívüli. A szlovákiai nemzeti bizottságok 61408 tagja közül 8115 a magyar nemzetiségű, az összes képviselő 13,2%-a.

1976. október : Miután a szlovák pártvezetés visszaadta Dobos László publikálási jogát, az Irodalmi Szemle részletet közöl a szerző Egy szál ingben című regényéből. A pártból történt kizárása óta Csehszlovákiában ez a szerző első publikációja. (Dobos trilógiájának a csehszlovákiai magyarság életét feldolgozó harmadik kötete a Madách Könyv- és Lapkiadónál még az év folyamán megjelenik.)

1976. október 22-23. : Választásokat tartanak a Szövetségi Gyűlésbe, a Cseh Nemzeti Tanácsba, a Szlovák Nemzeti Tanácsba és a nemzeti bizottságokba. A hivatalos végeredmény szerint a választásokon a választópolgárok 99,7%-a vesz részt, akik 99,9%-a megszavazza a Nemzeti Front jelöltjeit. A Szövetségi Gyűlés 200 tagú Népi Kamarájában 7 (többek között Lőrincz Gyula, a Csemadok KB elnöke és Fekete József vállalati igazgató), 150 tagú Nemzetek Kamarájában 12 (többek között Renczés Sándor és Csémi József efsz-elnökök, Mandli Imre, a Pozsony-püspöki Helyi Nemzeti Bizottság elnöke, Kondrčík Margit munkásnő és Nemcsko Ilona varrónő), a 150 tagú SZNT-ben 16 (többek között Benyó Máté, a Komáromi Járási Nemzeti Bizottság elnöke, Fábry István SZLKP KB-tag, Krocsány Dezső miniszter, Szulányi Mária programozó, Tóth Tihamér technikus, Ligárt Béla géplakatos, valamint Horváth István és Vajányi László efsz-elnökök) magyar nemzetiségű képviselő kap helyet. Az SZNT-ben az SZLKP-nak 101, a Szlovák Megújhodás Pártjának és a Szabadságpártnak 7-7 képviselője van, 35 tagja pártonkívüli. A szlovákiai nemzeti bizottságok 62 442 tagja közül 7945 a magyar nemzetiségű, az összes képviselő 12,7%-a.

5 találat