Kronológiák - A (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)

A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. Hatványozottan érvényes ez a megállapítás a második világháború végén kezdődő s jelen kronológia tárgyát is képező második kisebbségi korszakára, amelyből a szakirodalom eddig jobbára csupán történetének legfájóbb szakaszát, 1944 és 1948 közötti jogfosztásának eseményeit tárgyalta. A felvidéki magyarság történetének feltárását célzó kutatási program részét képezi – s remélhetőleg a további kutatások támpontjául is szolgál majd – a (cseh)szlovákiai magyarság 1944 és 1992 közötti történetének kronologikus feldolgozása. (összeállította: Popély Árpád)

1944. október 15.

A Magyar Rádióban beolvassák Horthy Miklós kiáltványát, amelyben a kormányzó bejelenti, hogy fegyverszünetet kért a Szovjetuniótól. A német csapatok még aznap megszállják Budapest stratégiai pontjait, így a kellően elő nem készített magyar háborús kiugrási kísérlet összeomlik.

Az üzemi szakszervezeti bizottságok zólyombrézói kongresszusán a kommunistáknak sikerül elfogadtatniuk az egységes szakszervezeti mozgalom elvét. A kongresszus az SZNT-hez címzett határozatában követeli a németek és magyarok vagyonának államosítását: „Nem vetjük fel a tulajdonjog kérdését, szükségesnek tartjuk azonban, hogy államosítsák a német és magyar tőke vállalatait és vagyonát, valamint az állam összes külföldi és hazai ellenségének vagyonát.”

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarság történeti kronológiája (1944–1992)
CímkePodbrezová / Budapest / Zólyombrézó / nyilvánosság - rádió / Magyarország
FejezetI. A jogfosztottság időszaka
TelepülésZólyombrézó [Podbrezová]
Év1944
Rövid URL
ID227370
Módosítás dátuma2007. augusztus 1.

Hibát talált?

Üzenőfal